Uygulamada Kriz Yönetimi

Türkiye, AB Üye Devletleri ve dünyanın dört bir yanından kentsel dayanıklılık konusunda iyi uygulama kataloğu

C40 Şehirler İklim Liderliği Grubu, iklim değişikliğini ele alan eden, dünyanın önde gelen mega kentlerinden oluşan bir ağdır. C40, şehirlerin etkili bir şekilde işbirliği yapmalarını, bilgi paylaşmalarını ve kentsel dayanıklılığa yönelik anlamlı, ölçülebilir eylemleri teşvik etmelerini destekler. Bunun gibi ağlar, günümüzün giderek daha fazla birbirine bağlanan dünyasında bilgi paylaşımının ve alışverişinin önemini vurgulamaktadır. Bu felsefeyi takip eden bu proje, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerden kentsel dayanıklılık konusunda iyi uygulamaları toplamak için incelemeler, keşif çalışmaları ve analizler yapmak üzere çalışmalar yapmaktadır.

Yaygınlaştırma sürecinde, araştırma sürecinin bulgularını açıklamak ve paylaşmak için hedef gruplarla toplantılar düzenlenmektedir. Bu toplantılarda, STK’ları afet durumlarını izleme ve değerlendirme konusunda güçlendiren başta durum raporları ve etki değerlendirme formları olmak üzere çeşitli araçlar da yaygınlaştırılmaktadır.

Bu faaliyetlerin çıktısı, pratik kriz yönetimi araçları ve STK’lar arasında iyi uygulamaları yaymak için Türkiye, AB Üye Devletleri ve dünyanın dört bir yanından kentsel dayanıklılık konusundaki örneklerin içinde olduğu bir ‘iyi uygulama kataloğu’ olacak.